Nu finns möjlighet att förvärva en mycket välhållen Grandezza 28 OC från 2019 – en elegant och praktisk premiumbåt som kombinerar skandinavisk design, hög komfort och fina sjöegenskaper. Med endast 325 gångtimmar, full servicehistorik och varm inomhusförvaring varje vinter är detta ett exemplar för dig som söker en båt i mycket fint skick där det bara är att lägga i och njuta av sommaren.
Den kraftfulla Volvo Penta D4-270 med DPH-drev tillsammans med bogpropeller, automatiska trimplan och modern navigation gör båten lättkörd både i hamn och till sjöss. Den öppna och sociala sittbrunnen tillsammans med den stora öppningsbara takluckan ger en luftig känsla. Båten erbjuder övernattningsmöjlighet med två kabiner, toalett och välutrustat pentry, och salongen kan bäddas för extra sovplatser. Stort kök med bra förvaring och dubbla kylmöjligheter gör det lätt och roligt att laga mat ombord.
Den stora badbryggan tillsammans med Grandezza-soffan skapar en naturlig plats att spendera mycket tid på. Båten har alltid förvarats inomhus vintertid sedan ny och samtliga servicearbeten har utförts av auktoriserad Volvo Penta-mekaniker. Komplett service genomfördes 2026 med bland annat motor- och drevservice, byte av bälgar, nya anoder och genomgång av drivlinan.
This is more rich text.
I am a list
Lists are cool
This is more rich text.
I am a list
Lists are cool
This is more rich text.
I am a list
Lists are cool
This is more rich text.
I am a list
Lists are cool
This is more rich text.
I am a list
Lists are cool
Lämnade uppgifter förväntas vara korrekta men kan ej garanteras